Obilježen Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite u RH 01.ožujka 2019.g.

Sustav civilne zaštite predstavlja složene i međusobno koherentne kapacitete s obvezama koje imaju kao sudionici, operativne snage i građani u situacijama kada nastupi stanje velike nesreće i katastrofe.

Operativne snage sustava civilne zaštite sastoje se od kapaciteta vatrogastva, Hrvatskog Crvenog križa, Hrvatske gorske službe spašavanja, stožera, postrojbi i povjerenika civilne zaštite, pravnih osoba i drugih udruga građana. Svi ti kapaciteti, na načelu kontinuiteta obavljanja djelatnosti, pripremaju se za zajedničko operativno djelovanje u kompleksnim izvanrednim situacijama i katastrofama, odnosno kada se aktivira sustav civilne zaštite.

Civilna zaštita je humana i otvorena sposobnost čija djelatnost nije zatvorena državnim granicama. Zato je bitno stalno unaprjeđivati bilateralne kontakta te stalno participirati u radu međunarodnih organizacija na području civilne zaštite u cilju pružanja i primanja međunarodne pomoći u katastrofama.

Ovim putem svim pripadnicima sustava civilne zaštite čestitamo njihov Dan!

 

Za ŽDCK Požega – JAN NERUDA, ANTONIJA BOŠKOVIĆ